W każdym kraju europejskim do obowiązków właścicieli pojazdów należy wykupienie ubezpieczenia. Wówczas w przypadku wystąpienia kolizji, poszkodowany posiada prawo do ubiegania się o wypłacenie odszkodowania. Należy pamiętać, że nawet jeśli sprawca wypadku nie ubezpieczył samochodu to poszkodowany mimo wszystko posiada prawo do rekompensaty.

W przypadku zdarzeń na terenie Irlandii Północnej niezwykle istotne jest, aby zrobić to w ciągu 3 lat od dnia wypadku, natomiast w sytuacji wystąpienia takiego zdarzenia na terenie Republiki Irlandii poszkodowany ma na to 2 lata. W przeciwnym razie sprawa ulega przedawnieniu. Istotnym elementem jest udokumentowanie powstałej szkody oraz przebiegu leczenia. Należy zadbać o zebranie takich informacji, jak marka i model pojazdu, tablica rejestracyjna, a także dane sprawcy wypadku samochodowego. Należy także udać się do lekarza, gdyż udokumentowany przebieg leczenia, odegra zasadniczą rolę w wysokości wypłacanego odszkodowania. W trudniejszych sytuacjach, w których jest niezbędna staje się długotrwała rehabilitacja, poszkodowany narażony jest na większe koszty, a także może stracić możliwość zarobkowania.

W związku z tym poszkodowany może złożyć roszczenie o wypłatę odszkodowania za:

  • leczenie i okres rehabilitacji,
  • utracone zarobki,
  • wydatki na dojazdy do lekarzy,
  • uszkodzone w wyniku kolizji mienie,
  • koszty parkingu oraz pomocy drogowej.

Jeśli poszkodowany zdecyduje się na wniesienie roszczenia odszkodowawczego usilnie doradzamy, aby zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej przed podjęciem takiego działania. Nie znając procedur można natknąć się na wiele pułapek, z którymi mogą być związane poważne konsekwencje. Uważamy, iż najlepsze rozwiązanie stanowi uzyskanie niezależnej porady prawnej od doświadczonego i wykwalifikowanego prawnika. Nasza kancelaria PA DUFFY SOLICITORS specjalizuje się w udzielaniu pomocy prawnej w uzyskaniu odszkodowań za wypadek samochodowy. Nasi specjaliści wywalczą najwyższą możliwą kwotę odszkodowania. Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.