Szokujące koszty błędów lekarskich

Szokujące koszty błędów lekarskich w sprawach dotyczących operacji na kręgosłup – 1/3 budżetu państwowych szpitali jest odłożona na rozstrzyganie sporów sądowych.

W ostatnim sprawozdaniu „Watchdog NHS Improvements” [Organ nadzorczy NHS] ujawniono, że na każde 3 GBP wydane na operację na kręgosłupie służba zdrowia wydaje 1GBP na spory sądowe. Podczas gdy roczny budżet przeznaczony na operacje na kręgosłupie wynosi 300 mln GBP, na sprawy sądowe związane z tymi operacjami wydaje się ponad 100 mln GBP.

Jednym z powodów jakie wymienia sprawozdanie jest fakt, że oddziały specjalistyczne nie wyciągają wniosków z poprzednich pozwów i nie unikają błędów ze względu na brak dostępu do informacji.

Ustalono, że przeciętny koszt pozwu wynosi 1 654 GBP na każde przyjęcie do szpitala. Mike Hutton, wybitny autor i konsultant ds. operacji na kręgosłupie w szpitalu Royal Devon and Exeter Hospital, powiedział, że jest to najwyższy koszt z ocenianych przez niego specjalizacji. W zeszłym roku publiczna brytyjska służba zdrowia wykonała 52 523 zabiegów na kręgosłup. Mimo tego, że koszty pozwów i wypłat pochodzą z innej puli, powiedział, że „Stanowią one jedną trzecią naszego budżetu. Jest to pokaźna kwota; nie jest to stabilna sytuacja”.

W niektórych rejonach staje się to standardem aby omawiać pozwy na spotkaniach, a Pan Hutton wzywa do przyjęcia tej taktyki wszędzie, także w szpitalach, aby pokazać jak stosunek ich kosztów sądowych ma się do średnich krajowych.

Prawie jedna czwarta tych pozwów dotyczy rzadkiej choroby zwanej Zespołem Ogona Końskiego (CES), która polega na tym, że zniszczone zostają nerwy powyżej zakończenia rdzenia kręgowego. Bez szybkiego leczenia może dojść do trwałego uszkodzenia, łącznie z nieutrzymywaniem moczu bądź stolca i paraliżem nóg. Pacjenci cierpiący na tę chorobę powinni niezwłocznie być poddani badaniu rezonansem magnetycznym, zgodnie z zaleceniami krajowymi, szczególnie, że badanie to jest dostępne w szpitalu 24 godziny na dobę. Jednak, jak wynika ze sprawozdania, pacjenci nie byli poddani badaniu natychmiast, głównie ze względu na brak radiologów w godzinach nocnych.

Ponad połowa pozwów dotyczących operacji na kręgosłupie pomiędzy 2012 a 2017 dotyczyło oceny sytuacji i wyczucia czasu. Jedna czwarta dotyczyła interpretacji wyników skanu, a jedna piąta niezadowalających wyników, 8% dotyczyło właściwego poinformowania pacjentów przed udzieleniem przez nich zgody na zabieg.

Mężczyzna został sparaliżowany po tym jak personel szpitala Royal Derby Hospital źle zdiagnozował i leczył ropień rdzenia kręgowego, za co otrzymał 2 mln GBP odszkodowania. Kevin Greenfield nie może chodzić i musi jeździć na wózku po tym jak lekarze wykonali na nim operację drenażu ropnia – po upłynięciu ponad 24 godzin od przyjęcia go do szpitala. Na skutek bólu kręgosłupa, 61-latek został przyjęty do szpitala przed 16.00 dnia 2 marca 2012. O 18:30 Pan Greenfield został zbadany przez lekarza, który stwierdził odrętwienie od pasa w dół. Badanie następnego ranka stwierdziło całkowite odrętwienie od pasa w dół. Lekarz zbadał go ponownie o 15:30 i zalecił wykonanie rezonansu magnetycznego o 18:45. Następnie Pan Greenfield przeszedł operację o 20.00 dnia 3 marca. Po zabiegu nastąpiło opóźnienie w podaniu antybiotyków , co doprowadziło do rozwoju infekcji, czego wynikiem była kolejna operacja mająca na celu usunięcie zainfekowanych tkanek. Po tym wydarzeniu Pan Greenfield poprosił prawników zajmujących się zaniedbaniami medycznymi aby reprezentowali go w sądzie. Obecnie szpital Derby Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, który odpowiada za szpital Royal Derby, zgodził się na 2-milionowe odszkodowanie.

Wzywa się szpitale państwowe do wyciagnięcia wniosków z tej sprawy, tak by inni uniknęli bólu.

Skorzystaj z bezpłatnej porady

Jeśli jesteś ofiarą błędu lekarskiego z regionu irlandii północnej lub republiki irlandii, skontaktuj się z nami.

Zadzwoń Teraz pod numer telefonu UK (0044) 07407 806 806 ROI (00353) 838 872 301 lub Wypełnij Formularz Kontaktowy i skontaktujemy się z tobą najszybciej jak to możliwe.