Zasady postępowania w razie wypadku drogowego

Zasady postępowania w razie wypadku drogowego

 1. Zatrzymaj pojazd tak szybko, jak możliwe. Niezatrzymanie się jest uznawane za wykroczenie.
 1. Wyłącz silnik
 2. Włącz światła awaryjne
 3. Sprawdź czy pasażer/-owie  i ty sam nie odnieśliście obrażeń.
 4. W przypadku nieznacznej kolizji, gdy nikt nie jest poszkodowany, należy sporządzić notatkę na wypadek, gdyby w późniejszym czasie inne osoby składały skargę dotyczącą zdarzenia.
 5. Jeśli w wyniku wypadku ktokolwiek został poszkodowany, a droga została zablokowana,      wezwij policję i pogotowie ratunkowe.
 1. Zachowaj spokój . Silne zdenerwowanie po wypadku jest rzeczą normalną. Nie wpadaj w panikę – weź kilka głębokich wdechów i spróbuj opanować sytuację.
 2. Nie przepraszaj i nie przyznawaj się do winy dopóki nie potrafisz w pełnej świadomości  odtworzyć przebiegu wydarzeń- pozwoli to na zachowanie ochrony przed odpowiedzialnością, jeśli nie ponosisz winy za zdarzenie.

Kiedy należy wezwać policję:

 1. w przypadku, gdy drugi kierowca opuszcza miejsce zdarzenia bez podania danych;
 2. jeśli zachodzi podejrzenie, że drugi kierowca nie posiada ubezpieczenia lub jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
 3. gdy podejrzewasz, że wypadek został spowodowany umyślnie.

Policja musi otrzymać informację  o wypadku w ciągu 24 godzin. Brak takiego zgłoszenia skutkuje mandatem, przyznaniem punktów karnych lub odebraniem prawa jazdy.

Wymiana informacji

 1. W obliczu prawa, w przypadku , gdy w wyniku wypadku doszło do strat lub obrażeń, wszyscy uczestnicy zdarzenia muszą wymienić się swoimi adresami oraz nazwiskami.
 2. Należy udostępnić informacje dotyczące ubezpieczenia drugiemu kierowcy/-com.
 3. Należy zanotować dane pasażerów i świadków zdarzenia.
 4. Należy upewnić się czy drugi kierowca jest właścicielem pojazdu, a jeśli nie jest, należy uzyskać taką informacje ( na przykład, gdy jest to pojazd służbowy).
 5. Jeśli uczestnikiem wypadku jest samochód ciężarowy z zagranicy, należy zanotować numery pojazdu i naczepy, które czasami się różnią oraz nazwę firmy umieszczoną na pojeździe,  jeśli się tam znajduje.

Informacje, jakie należy zanotować w miejscu zdarzenia:

 1. markę, model, kolor i numer tablic pojazdu uczestniczącego w wypadku lub wykonać zdjęcie;
 2. data i godzina zdarzenia;
 3. warunki jazdy: pogodę, światło, oznaczenia na jezdni i stan drogi (błoto, wilgoć, roboty drogowe itp.);
 4. rodzaj i umiejscowienie uszkodzeń pojazdu, jakie wystąpiły w wyniku wypadku                     – po stronie kierowcy i pasażera;
 5. obrażenia odniesione przez kierowców, pasażerów, przechodniów;
 6. nazwiska i dane kontaktowe świadków
 7. Użyj telefonu do wykonania zdjęć miejsca zdarzenia, doznanych uszkodzeń oraz  pozycji pojazdów, które uczestniczyły w wypadku.

Jeśli w zdarzeniu nie uczestniczą inne osoby, a na przykład, doszło do uszkodzenia własności prywatnej, albo zaparkowanego pojazdu, należy w widocznym miejscu zostawić wiadomość z podaniem danych kontaktowych. Uczciwość popłaca- jeśli jakiś świadek lub kamera przemysłowa odnotuje numer pojazdu opuszczającego miejsce zdarzenia, kierowca może mieć poważne kłopoty.

Zgłoszenie zdarzenia

W przypadku, gdy doszło do wypadku, proszę kontaktować się z nami pod numerem UK (0044) 07407 806 806 ROI  (00353) 0838 872 301 lub drogą elektroniczną pisząc na adres: contact@paduffy-odszkodowania.com albo Wypełnij bezpłatnie formularz na naszej stronie internetowej.

W razie kontaktu telefonicznego, prosimy o wcześniejsze przygotowanie następujących informacji:

 1. numer Państwa polisy ubezpieczeniowej lub informacje pozwalające na zidentyfikowanie kierowcy, takie jak kod pocztowy i numery tablic rejestracyjnych;
 2. numery rejestracyjne pojazdu /-ów uczestniczących w zdarzeniu;
 3. nazwisko, adres i numer telefonu kierowcy;
 4. dane dotyczące polisy drugiego kierowcy, jeśli posiadamy;
 5. w trakcie rozmowy , przedstawimy dostępne opcje pomocy i będziemy towarzyszyć Państwu na każdym etapie postępowania powypadkowego;
 6. następnie, po zakończeniu wypełniania protokołu powypadkowego, przekażemy informacje odpowiedniej firmie zajmującej się sprawami powypadkowymi , której zadaniem będzie   przetransportowanie , naprawa Państwa pojazdu lub wypożyczenie/udostępnienie pojazdu zastępczego.
 7. w celu jak najszybszego zwrotu wszelkich środków finansowych poniesionych w związku z transportem, naprawą pojazdu, jak i wypożyczeniem samochodu zastępczego, blisko współpracujemy z firmą   zajmującą się sprawami powypadkowymi, która odzyskuje je z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Skorzystaj z bezpłatnej porady

Jeśli jesteś ofiarą błędu lekarskiego z regionu irlandii północnej lub republiki irlandii, skontaktuj się z nami.

Zadzwoń Teraz pod numer telefonu UK (0044) 07407 806 806 ROI (00353) 838 872 301 lub Wypełnij Formularz Kontaktowy i skontaktujemy się z tobą najszybciej jak to możliwe.